Найпопулярнішою з усіх теорем є теорема Піфагора. Причинами такої популярності є простота, краса, значення. Справді, теоремаПіфагора проста, але не очевидна. Це поєднання двох суперечностей інадає їй особливої привабливості. Окрім цього, теорема Піфагора маєвелике значення: вона використовується на кожному кроці, той факт, щоіснує близько 500 різних доказів цієї теореми доводить велику кількістьїї реальних реалізацій. Відкриття теореми Піфагором оточене ореоломкрасивих легенд. Прокл, коментуючи останнє продовження першої книги“Начал” Евкліда, пише: “ Якщо послухати тих, хто повторює давні легенди,то доводиться сказати, що ця теорема походить від Піфагора;розповідають, що він у честь цього відкриття приніс у жертву бика ”.
Дехто розповідає, що він приніс у жертву не одного бика, а цілу сотню.
На цю тему німецький поет Альберт Шаліссо написав вірш, який в перекладі
Наталіїї Терехової звучить так:
Во мгле веков пред нашим взором
Блеснула истина. Она,
Как теорема Пифагора,
До наших дней еще верна.
Найдя разгадку, мудрый старец
Был благодарен небесам;
Он сто быков велел зажарить
И в жертву принести богам.
С тех пор быки тревожно дышат,-
Они, кляня дары богов,
О новой истине услышав
Ужасный поднимают рев.
Их старца имя потрясает,
Их истины лучи слепят:
И, новой жертвы ожидая,
Быки, зажмурившись, дрожат.
І хоча ще Цицерон помітив, що будь-яке кровопролиття було проти закону піфагорійського ордену, легенда ця зрослася з теоремою Піфагора і через більш ніж 2000 років продовжувала викликати гарячі відгуки.
Сьогодні теорема Піфагора виявлена у різних часткових задачах та кресленнях: і в єгипетському трикутнику в папірусі часів фараона Аменемхета першого (біля 2000р. до н. е.), і у вавилонських клинописних
табличках епохи царя Хаммурапі (XVIII ст. до н. е.), і в
давньоіндійському трактаті VII-V ст. до н. е. “Сульва сутра”. У найдавнішому китайському трактаті “Чжоу-бі суань цзинь” час створення якого точно не відомо, стверджується, що в XII ст. до н. е. Китайці знал и властивості єгипетьського трикутника, а до VI ст. до н. е.- йзагальний вигляд теореми. Не дивлячись на це, ім’я Піфагора щільно
злилося з теоремою Піфагора. Сьогодні прийнято вважати, що Піфагор першим довів теорему, яка носить його ім’я. На жаль, його доведення не дійшло до нашого часу.
Немає коментарів:
Дописати коментар